Strona główna
Poradniki
Forum Podróże

Bezpieczeństwo na szlaku


Góry dla wielu ludzi są wymarzonym miejscem aktywnego wypoczynku. Piękne widoki i ogromny wybór tras przyciągają zawsze bardzo dużo turystów. Nie wszyscy jednak mają takie samo doświadczenie w wędrówkach górskich i wystarczającą wiedzę na temat bezpieczeństwa i zachowania się na szlaku. Wiele umiejętności koniecznych do wędrówek po górach trzeba po prostu nabyć w ich trakcie. Jednak istnieją pewne podstawy, które każdy kto wyrusza w góry powinien opanować. Niniejszy poradnik pozwoli na zapoznanie się z nimi.

Przed wyjściem ze schroniska koniecznie należy powiadomić kogoś o tym gdzie się wybieramy i o której planujemy powrót. Jeśli zbyt długo nie będziemy wracać to będzie wiadomo, że coś się stało. Jeśli już powiadomiliśmy kogoś o wędrówce i spakowaliśmy plecak pora wyruszyć na szlak. Wybór trasy, którą będziemy przemierzać jest niezwykle istotny dla sukcesu naszej podróży. Zbyt łatwa trasa zakończy się gdy będziemy jeszcze pełni energii co może spowodować lekki niedosyt. Z kolei jeśli zdecydujemy się na zbyt wymagającą trasę zmęczymy się zbytnio i nie będziemy mieli radości z wędrówki. Dodatkowo prawie pewny jest kryzys następnego dnia. W gorszych wypadkach zbyt trudna trasa może skończyć się kontuzją lub zabłądzeniem. Pamiętajmy, też żeby wybierać takie trasy, które gwarantują powrót przed zmierzchem, gdyż nocą w górach jest bardzo niebezpiecznie.


Gdy jesteśmy na szlaku powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim nie należy z niego zbaczać. Zgubienie się w górach może być bardzo niebezpieczne z powodu dzikich zwierząt, a także ograniczeń czasowych. Po drugie nie wolno nam śmiecić. Wydaje się, że jest to sprawa oczywista, ale niestety czasem można zauważyć śmieci nawet na górskich szlakach. Pamiętajmy też o odpowiednim dobieraniu tempa. Długość tras oznaczana jest nie w kilometrach, lecz w minutach. Jest to czas potrzebny przeciętnemu człowiekowi do pokonania takiej trasy w normalnym tempie. Tak planujmy wyprawę, żeby zawsze mieć trochę zapasu czasowego, przyda nam się on, na przykład gdy będziemy chcieli robić dużo zdjęć. Szlaki są zazwyczaj dobrze oznakowane, jednak gdyby przez nieuwagę zdarzyło nam się zabłądzić będziemy mogli w miarę bezstresowo wrócić na trasę. Podczas marszu pamiętajmy o robieniu przerw, podczas których można się bardziej skupić nad pięknem otaczającej nas przyrody i zrobić ciekawe zdjęcia. Koniecznie także regularnie pijmy i jedzmy, dzięki czemu nie odwodnimy się i nie zabraknie nam energii nawet na długiej wędrówce. Na szlaku będziemy mijać wielu turystów. Dobrym zwyczajem jest mówienie napotkanym osobom „Cześć”, z pewnością odpowiedzą. Dzięki takim powitaniom atmosfera na szlaku jest bardzo przyjazna i sprzyja miłemu spędzaniu czasu.

Po przyjściu na nocleg pamiętajmy o tym, żeby się trochę porozciągać. Jeśli nie mamy zbyt dobrej kondycji, a trasa była wymagająca to nasze mięśnie są „zmęczone”. Rozciąganie zminimalizuje zakwasy, a może pozwoli ich nawet uniknąć. Pamiętajmy także o powiadomieniu osoby, której mówiliśmy o wyjściu w góry, żeby niepotrzebnie się nie martwiła o nas. Wysuszmy także ubrania, żeby były gotowe na następny dzień eksplorowania gór. Ostatnią rzeczą, którą powinniśmy zrobić przed wieczornym biesiadowaniem przy grzanym winie w górskiej chacie czy też oberży jest gorący prysznic. Podobnie jak rozciąganie pozwoli on naszemu ciału odpocząć po ciężkim wysiłku i dobrze przygotować się do wędrówki nazajutrz.

Email
Hasło
Nie pamiętasz hasła?

Ostatnie zdjęcia

towarzysz wyprawy
towarzysz wyprawy
towarzysz wyprawy
towarzysz wyprawy