Strona główna
Poradniki
Forum Podróże

Strój w góry


Jeśli planujemy wycieczkę w góry powinniśmy się zaopatrzyć w pewien zestaw rzeczy, który ułatwi nam poruszanie się na szlaku i pozwoli w pełni cieszyć się z uroczych krajobrazów, dla których udajemy się w góry.

Podstawą każdej udanej wędrówki jest odpowiednio dobrany strój. Powinien on gwarantować nam swobodę ruchów i zapewniać ochronę przed warunkami atmosferycznymi, które w górach zmieniają się nadzwyczaj często i nagle. Nigdy nie sugerujmy się więc tym, że jest piękna pogoda i świeci słońce i nawet przy takiej pogodzie zabierajmy na szlak ciepłe ubrania. Dobór stroju zawsze zaczynajmy od butów. Są one najważniejsze, gdyż przy kilkugodzinnym marszu nawet najmniejsza niewygoda stóp z czasem będzie narastać i skutecznie odbierze przyjemność z poruszania się po górach. Dobre buty zwiększają nasze bezpieczeństwo na szlaku i minimalizują ryzyko kontuzji. Do wędrówek po górach służą przede wszystkim buty trekingowe. Pamiętajmy, żeby były one rozchodzone. Nawet najdroższe buty prosto ze sklepu nie zastąpią nam wygody, która ma miejsce w przypadku butów „znajomych” już naszej stopie. Aby była ona dobrze chroniona buty muszą mieć grubą i sztywną podeszwę, dobre wyprofilowanie, usztywnienie przy kostkach i powinny być zbudowane z materiału dobrze chroniącego stopę przed wilgocią i zimnem. W żadnym razie nie wybierajmy się w góry w sandałach, tenisówkach czy butach na obcasie. W tym ostatnim przypadku na pewno oprócz zagrożenia stanowilibyśmy wdzięczny obiekt żartów.

Gdy już mamy odpowiednie obuwie, czas zaopatrzyć się w ubrania. Tutaj najbardziej niezawodnym sposobem jest ubieranie się na cebulkę, tak żeby w razie zmiany temperatury można było zdjąć lub założyć kolejne warstwy naszej garderoby. Ubrania oczywiście nie mogą krępować naszych ruchów i muszą gwarantować, że skóra będzie oddychać. Dlatego tak ważny jest materiał, z którego będą one zrobione. Zacznijmy od bielizny. O ile w lecie nie odgrywa ona tak ważnej roli i jej rolę mogą spełniać rzeczy najprostsze, m.in. t-shirt to w zimie jej znaczenie znacznie wzrasta. Będzie ona pod wieloma warstwami ubrań, dlatego musi skutecznie odprowadzać pot, zapobiegając przy tym wyziębieniu ciała. Gdy zapytamy sprzedawcę o taką bieliznę na pewno będzie nam potrafił dobrać coś w interesującym nas przedziale cenowym. Kolejne warstwy stroju także powinny dobrze odprowadzać pot i posiadać do tego solidną warstwę, która będzie zatrzymywać wytwarzane przez nas ciepło. Powodzeniem cieszą się przeróżne polary, kamizelki a dalej kurtki z membraną. Taka kurtka to obowiązkowe ubranie w ujemnych temperaturach. Nie wychodźmy w góry w bluzach z kapturem, który ciągle będzie nam przeszkadzał, czy też w grubych swetrach, w których będziemy się tylko pocić. Podobnie jak kurtki, membranę powinny posiadać także rękawice. Coraz większym powodzeniem cieszą się trzykomorowe rękawice, dzięki czemu palce ogrzewają się nawzajem.


Na głowę warto wypróbować kominiarki lub inne czapki, które zabezpieczą szyję i uszy przed wiatrem. Niektórzy amatorzy górskich wędrówek zakładają także gogle, aby chronić oczy przed wiatrem i nawiewającym śniegiem. Ciemne okulary w lecie wydają się już nieodzowne, gdyż nie tylko poprawiają komfort widzenia, ale chronią także oczy przed promieniowaniem słonecznym, na które zwłaszcza w górach możemy być wyjątkowo podatni. Ostatnim omawianym przez nas elementem stroju są spodnie. Pod żadnym pozorem nie wychodźmy w górach w jeansach. Są one bardzo grube i niewygodne, zwłaszcza gdy nasiąkną wodą mogą przysporzyć wielu problemów. Najlepiej zdecydować się na specjalne spodnie do wędrówek górskich lub ewentualnie na spodnie narciarskie. W ostateczności możemy się ubrać w spodnie typu „bojówki”, które powinny zagwarantować nam minimum swobody i ochrony przed zimnem.

Gdy jesteśmy już odpowiednio ubrani powinniśmy zatroszczyć się o odpowiedni plecak i jego wyposażenie. Na rynku jest bardzo dużo plecaków przeznaczonych do górskich wędrówek, wybierzmy z nich, gdyż plecaki używane przez nas na co dzień mogą nie podołać wymaganiom stawianym podczas górskich wycieczek. Te specjalistyczne są przede wszystkim wygodniejsze i posiadają wiele cennych zabezpieczeń i kieszonek. Pod żadnym pozorem nie zabierajmy w góry torby na ramię. Nie nośmy też plecaka na jednym ramieniu, gdyż ograniczy nam to ruchy i okaże się bardzo męczące.

Podstawową zasadą przy pakowaniu plecaka jest praktyczność. Zabieramy tylko to co konieczne i zabieramy to koniecznie. Dlatego wszelkie przywieszki w formie pluszowych misiów czy breloczków, książki, itp. rzeczy niepotrzebne w ogóle do wędrowania zostają w schronisku. Do plecaka zabieramy przede wszystkim ubrania. Pamiętajmy o skarpetach na zmianę, które już niejednego uratowały w kryzysowej sytuacji. Weźmy też odpowiedni zapas picia. Wskazana będzie ciepła herbata lub czekolada, może to być także woda. Unikajmy napojów gazowanych. Miejmy też ze sobą odpowiednio dużo jedzenia. Warto do plecaka schować dużą czekoladę, która dostarcza dużo energii. Na wszelki wypadek miejmy ze sobą także nóż i zapałki, jakąś chustę, sznurek i koniecznie środki opatrunkowe. Dobrze posiadać szczegółową mapę okolicy i nauczyć się nią posługiwać. Wielu turystów nie uświadamia sobie jak wiele informacji można wyczytać z mapy. Niezbędny jest także naładowany telefon komórkowy z zapisanym numerem służb ratowniczych działających na danym terenie. Jego posiadanie nie zwalnia nas z myślenia, ale w ekstremalnie trudnych sytuacjach może uratować nam życie. Ostatnią rzeczą, która potrzebna nam będzie na trasie jest na pewno aparat. Warto się zastanowić czy koniecznie musimy brać ze sobą dużą lustrzankę z kilkoma obiektywami. Gdy zdjęcia służą nam raczej jako pamiątki spokojnie można zabrać mały aparat kompaktowy.

Email
Hasło
Nie pamiętasz hasła?

Ostatnie zdjęcia

towarzysz wyprawy
towarzysz wyprawy
towarzysz wyprawy
towarzysz wyprawy