Strona główna
Poradniki
Forum Podróże

Podstawy wspinaczki


Wspinaczka zaczęła być popularna na świecie około 40 lat temu. Polega na wchodzeniu w górę po wszystkim, co da się użyć jako uchwyt lub podpórka. Przed tym okresem wejście na szczyt polegało głównie na owiązaniu się sznurem wokół pasa i przywiązywaniu go do haków wbijanych w skałę. Odpadnięcie od ściany bardzo często kończyło się poważnym urazem lub zgonem. Wciąż jest to dość niebezpieczna dyscyplina sportu jeśli nie ma się odpowiedniego sprzętu i doświadczenia. Nie jest to także sport dla każdego, wymaga sporej siły i sprawności fizycznej, szczególnie ważne są mocne mięśnie dłoni. Do tego za dobry sprzęt (a tu nie warto oszczędzać) trzeba dość sporo zapłacić.

Podstawowy podział wspinaczki ze względu na technikę:

 • klasyczna – do wchodzenia używamy jedynie siły ludzkich mięśni, sprzęt wykorzystywany jest tylko do asekuracji
 • technika sztucznych ułatwień (hakówka) – do wspinania używa się sprzętu w sposób aktywny. Wykorzystuje się podpórki, stopnie i chwyty, a także ławeczki i drabinki. Możliwe jest także zawisanie na linach

Drugi typ podziału wspinaczki to podział na teren działania, jest to między innymi:

 • bouldering – wspinaczka na niewysokich ściankach i skałkach bez użycia asekuracji
 • wspinaczka skałkowa - piaskowcowa, skalna
 • wspinaczka górska - taternictwo, alpinizm
 • wspinaczka wysokościowa (himalaizm) i wielkościanowa
 • buildering (urban-climbing) – wspinanie się na obiekty architektoniczne

Każda przygoda ze wspinaczką powinna zacząć się na ściance przygotowanej do nauki, gdzie doświadczony instruktor zapozna nas z podstawowymi technikami wspinaczki oraz zasadami bezpieczeństwa i asekuracji. Obiekty takie dostępne są na terenie całego kraju. Na miejscu dostępny jest także odpowiedni sprzęt: liny, kaski, uprzęże itp. Nie trzeba się do tego zbytnio przygotowywać.

Gdy oswoimy się ze ścianką i odpowiednie mięśnie będą już gotowe na większe wyzwania, najlepiej zapisać się na kurs wspinaczkowy na prawdziwych skałkach. Będzie Ci do tego potrzebny dość drogi sprzęt, między innymi:

 • buty wspinaczkowe – najważniejsza część ekwipunku - specjalny profil oraz bardzo przyczepna guma sprawią, że będziesz mógł postawić stopę nawet w małych zagłębieniach i szczelinach, a noga się nie ześlizgnie (cena od 150zł)
 • uprząż – to element, do którego przywiążesz linę, służy do asekuracji w przypadku odpadnięcia od ściany (cena od 120zł)
 • lina – od niej zależy nasze bezpieczeństwo, wszystkie liny wspinaczkowe posiadają odpowiednie atesty, ale przy wyborze warto zwrócić uwagę na parametry jak liczba rwań, siła graniczna czy podatność na zużycie (cena od 300zł, długość ok 50m)
 • karabinki - służą do szybkiego i skutecznego połączenia elementów (cena od 23zł)
 • ekspresy – są to dwa karabinki połączone taśmą. Służą do mocowania liny w miejscach asekuracyjnych, Dzięki ich zastosowaniu lina porusza się z mniejszymi oporami (cena od 45zł)
 • asekuracja i zjazdy na linie – kubek i płytka Stichta, reverso, ósemka, gri-gri
 • kask – nawet mały kamień, gdy spada z dużej wysokości, może rozbić głowę. Pamiętaj o odpowiedniej ochronie

Wspinaczka jest niebezpieczna gdy uczestnicy są niedoświadczeni, albo zapominają o zachowaniu bezpieczeństwa. Tak jak w przypadku nurkowania często brawura jest głównym powodem wypadków. Pamiętaj o odpowiednich węzłach i zabezpieczaj linę na jej końcu. Mocuj ekspresy w odpowiedniej odległości, asekuruj dynamicznie i bądź ZAWSZE czujny. Myśl na dole o tym, co będziesz robił na górze, a wspinaczka będzie dla Ciebie świetną zabawą.

Email
Hasło
Nie pamiętasz hasła?

Ostatnie zdjęcia

towarzysz wyprawy
towarzysz wyprawy
towarzysz wyprawy
towarzysz wyprawy