Jeśli ktoś z Twoich znajomych już łowi, pewnie nasłuchałeś się opowieści o rybach metrowej wielkości, wyprawach o świcie, komarach, sprzęcie i innych historii. Możliwe, że zainteresował cię ten temat i może nawet zastanawiasz się nad łowieniem, ale masz wątpliwości.
Najczęstsze mity o wędkarstwie to:
Napisaliśmy ten artykuł po to, aby udowodnić, że jest zupełnie inaczej. Nie jest potrzebna obszerna, specjalistyczna wiedza, pół bagażnika sprzętu, a przynęty nie trzeba długo szukać. Wystarczy wiedzieć co lubią ryby.
Po pierwsze i najważniejsze, jeżeli chcesz zacząć łowić na wodach na terenie Rzeczypospolitej Polski musisz posiadać kartę wędkarską oraz legitymację Polskiego Związku Wędkarstwa z potwierdzeniem uiszczenia należnych składek. Wyjątkiem są osoby, które nie ukończyły 14 roku życia. Mogą one łowić pod opieką dorosłej osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia i opłacającej składki. Musisz także pamiętać, że terytorium naszego kraju dzieli się na okręgi. Wykupując pozwolenie na wędkowanie w jednym rejonie nie możesz łowić poza jego terenem. Znaleźć odpowiednią jednostkę Polskiego Związku Wędkarskiego pomoże narzędzie znajdujące się pod adresem: http://www.pzw.org.pl/home/znajdz
Tyle tytułem wstępu, przejdźmy do ciekawszych tematów, jak na przykład rodzajów wędkarstwa:
Dwie najbardziej popularne metody łowienia to wędkarstwo spławikowo-gruntowe oraz spinningowe. Pierwszy rodzaj charakteryzuje się sygnalizatorem brań, czyli spławikiem i/lub dzwonkiem (teraz także urządzenia elektroniczne). Przynętę zarzuca się na wodę i cierpliwie czeka aż przepływająca ryba ją wyczuje i połknie. Odpływając zabierze ze sobą spławik pod wodę, stąd wiadomo, że trzeba natychmiast działać. Bardzo ważny jest refleks, ale trzeba także odróżnić skubanie przynęty od jej połknięcia, aby nie zaciągnąć zbyt wcześnie. W tej metodzie najczęściej stosuje się przynęty pochodzenia naturalnego, na przykład:
często także żywe jak:
Koniec części pierwszej, w kolejnej przyjrzymy się bliżej dwóm najpopularniejszym metodom wędkowania oraz sprzętowi.