Strona główna
Poradniki
Forum Podróże

Podstawy snowboardu

Autor: Konrad Kielesiński

Pierwszą rzeczą, jaką musi zrobić każdy początkujący snowboardzista, jest określenie, czy jego postawa to "regular" czy "goofy". Przy postawie "regular" lewa noga jest pierwsza w kierunku jazdy, przy "goofy" - prawa. W celu określenia swojej postawy można wykonać prosty test: trzeba ustawić stopy równolegle, w odległości około 50cm od siebie i pochylić się do przodu. Jedna z nóg wysunie się do przodu, aby zapobiec upadkowi. Ta noga powinna być pierwszą w kierunku jazdy. Jeżeli chodzi o sposoby jazdy, to możemy wyróżnić dwa - "frontside" (twarz i tułów skierowane przodem do stoku) i "backside" (twarz i tułów skierowane tyłem do stoku).

Kolejnym elementem jazdy na snowboardzie jest przenoszenie deski i zapinanie wiązań. Aby nie stwarzać niebezpieczeństwa na stoku, deskę należy trzymać pionowo i jak najbliżej ciała. Można też przymocować pasek do nadgarstka, aby upuszczona deska nie odjechała. Deskę zawsze należy kłaść wiązaniami do śniegu - zapobiegnie to jej przypadkowemu odjechaniu. Przy zapinaniu wiązań wpierw umieszczamy w wiązaniu przednią stopę. Następnie odwracamy się twarzą w dół stoku, siadamy i umieszczamy w wiązaniu drugą stopę.

Teraz możemy przejść do zjazdów.Pozycja wyjściowa powinna wyglądać następująco: równomiernie rozłożony ciężar ciała, lekko ugięte kolana, ręce delikatnie wysunięte do przodu, ramiona lekko wysunięte ku przodowi deski, twarz skierowana na wprost. Następnie możemy zacząć oswajać się z deską, na przykład poprzez przechylanie deski na przednią i tylną krawędź. Możemy również poszukać zbocza z łagodnym spadkiem. Rozkładamy równomiernie ciężar na obie nogi i zjeżdzamy w dół. Jest to tzw. ześlizg boczny.

Jeśli chcemy zacząć naukę skrętów, musimy znaleźć stok o nieco większym nachyleniu. Na początku próbujemy ześlizgu bokiem na tyłach deski, w kierunku dół - w skos. Manewrujemy ciałem tak, żeby dziób deski był na kierunku do linii spadku. W tym celu należy przesuwać tułów wokół przodu deski. Nasze ruchy powinny byc łagodne, nie możemy też za bardzo pochylać się do przodu. Kolana powinny być lekko ugięte.

Kluczowym manewrem snowboardowym jest płynna zmiana kierunku jazdy. Ważny jest tu fakt, iż jeżeli nabędziemy niewłaściwych nawyków, trudno je będzie później wyeliminować. Manewr rozpoczyna się najazdem w postawie zasadniczej zaraz po wyjściu z trawersowania. Ciężar ciała trzeba przenieść na przednią nogę przy jednoczesnym ustawieniu deski płasko w kierunku linii spadku. Skręcamy przy pomocy płynnych ruchów tułowia i bioder. Im większe wychylenie tułowia, tym większa kontrola nad deską.

Równie ważnym elementem, co umiejętność jazdy, jest bezpieczne korzystanie z wyciągów narciarskich. Przy wejściu na wyciąg należy wyjąć tylną stopę z wiązania, zaś deskę ustawić w kierunku jazdy. Jeżeli jesteśmy "goofy", musimy stanąć po prawej stronie orczyka, w przypadku, gdy jesteśmy "regular", stajemy po jego lewej stronie. Gdy nadjedzie orczyk, zaczepiamy go na udzie przedniej nogi. Tylna noga stoi przed tylnym wiązaniem. Jeśli wywrócimy się podczas wjazdu, musimy jak najszybciej opuścić trasę wyciągu. W przypadku wyciągu krzesełkowego zawsze ustawiamy deskę prosto do kierunku jazdy.

Email
Hasło
Nie pamiętasz hasła?

Ostatnie zdjęcia

towarzysz wyprawy
towarzysz wyprawy
towarzysz wyprawy
towarzysz wyprawy