Strona główna
Poradniki
Forum Podróże

Podstawy bezpiecznej żeglugi

Autor: Konrad Kielesiński

Każdy początkujący żeglarz powinien mieć podstawową wiedzę teoretyczną, nim wyruszy w swój dziewiczy rejs. Żegluga w trudnych warunkach nastręcza wielu problemów. Ciężko powiedzieć, w którym momencie warunki zaczynają być trudne, można jednak podać ogólne kryterium dla rozpoznania takich sytuacji.

W bajdewindzie, gdy pod ożeglowaniem podstawowym aby wstać z przechyłu, należy wyłączyć z pracy cały grotżagiel. W przypadku jachtu z szeroką rufą mamy często do czynienia z utratą sterowności, ponieważ ster wychodzi z wody. W tym przypadku trudne warunki zaczynają się wcześniej. W baksztagu, kiedy pod ożaglowaniem podstawowym daje się odczuć duże siły na sterze usiłując odpaść na uprzedni kurs po wyostrzeniu jachtu będącym skutkiem podmuchu czy działania fali od rufy. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku szerokorufowców.

    Niezależnie od kursu względem wiatru, wyróznić można pięć stale obowiązujących zasad:
  1. Na słupie zmniejszaj powierzchnię żagli zawsze od tyłu. Mowa tu o grotżaglu. Jeśli chcesz płynąć na mniejszym foku, grota należy zarefować do połowy powierzchni bądź nie stawiać go w ogóle, gdy wiatr jest bardzo silny.
  2. Nigdy nie płyń bez foka. W silnych podmuchach to właśnie fok pozwala utrzymać się na halsie (bajdewind) i zapobiec nadmiernemu ostrzeniu (baksztag).
  3. Nigdy, szczególnie w podmuchach, nie wyłączaj foka z pracy, chyba, że za chwilę grozi ci wywrotka lub wszedłeś w kąt martwy.
  4. Nie zapominaj o mieczu. Należy ustawić go odpowiednio do kursu. Nie chowaj go całkowicie.
  5. Pamiętaj, że płetwę sterową wolno podnosić tylko na mieliźnie i postoju (płetw, zwłaszcza drewniane, moga się podnosić na dużej szybkości - należy je zablokować).

Zastosowanie się do powyższych zasad może w wielu przypadkach uratować przed wywróceniem łódki i uszkodzeniem sprzętu.

Email
Hasło
Nie pamiętasz hasła?

Ostatnie zdjęcia

towarzysz wyprawy
towarzysz wyprawy
towarzysz wyprawy
towarzysz wyprawy