Strona główna
Poradniki
Forum Podróże

Organizacja wyprawy rowerowej

Autor: Grzegorz Mazur

Turystyka rowerowa jest jednym z najpopularniejszych sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu. Zanim jednak wybierzemy się na wycieczkę powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach, dzięki którym będziemy mogli ją miło wspominać.

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o stan techniczny naszego roweru. Pamiętajmy o nasmarowaniu łańcucha, wyregulowaniu przerzutek i sprawdzeniu stanu hamulców. Należy także sprawdzić czy wszystkie części w rowerze są podokręcane. Koniecznie trzeba też zadbać o odpowiednie ciśnienie w kołach i jeśli to potrzebne dopompować powietrza. Żeby się nie męczyć możemy to zrobić kompresorem na stacji benzynowej. O stan techniczny roweru warto zadbać kilka dni wcześniej, żeby ustrzec się niemiłych niespodzianek w dniu wyjazdu.

Na wycieczkę powinniśmy założyć ubrania, w których czujemy się swobodnie. Jeśli planujemy dłuższe trasy, to warto się zaopatrzyć w spodenki ze specjalną wkładką. Mogą to być spodenki z lycry, takie w jakich jeżdżą zawodowi kolarze, lub krótkie spodenki, wyglądające zupełnie tradycyjnie, ale mające doczepianą od środka wkładkę. Takie spodenki to najważniejszy element garderoby rowerzysty. Ten, kto w nie zainwestuje na pewno od razu odczuje zwiększony komfort jazdy, gdyż chronią one od otarć i stanowią dodatkową amortyzację. Bardzo pomocna w jeździe bywa także specjalna koszulka kolarska z trzema kieszeniami na plecach. Możemy w nie włożyć wiele różnych rzeczy, np. batonik, klucze czy telefon. Jest to o tyle komfortowe rozwiązanie, że nic nie obija nam się w kieszeniach spodenek, i nogi mogą swobodnie pedałować.

Uzupełnieniem stroju rowerzysty są okulary, kask i rękawiczki kolarskie. Okulary chronią nas przed wpadaniem do oczu muszek, pyłu a także przed wiatrem, a co za tym idzie łzawieniem oczu. Co do jazdy w kasku to zdania rowerzystów są podzielone. Dla komfortu psychicznego warto się jednak w niego zaopatrzyć. Nie jest to droga inwestycja, a może nam uratować życie. Tym bardziej, że jego obecność na głowie jest praktycznie nieodczuwalna. Warto zaznaczyć, że tylko dobrze dopasowany kask odpowiednio chroni głowę. Rękawiczki pozwalają natomiast na lepszy chwyt kierownicy, zapobiegają odgnieceniom na dłoniach, a w przypadku upadku chronią je przed otarciami.

Kolejną ważną rzeczą, od której zależy powodzenie naszej wycieczki jest wyposażenie plecaka. Nie może w nim zabraknąć podstawowych narzędzi do naprawy roweru, a także pompki i zapasowej dętki lub łatek. Jeśli planujemy wyjazd na cały dzień i powrót wieczorem powinniśmy pamiętać o jakimś dodatkowym ubraniu, które będziemy mogli założyć, gdy zrobi się już zimno. Warto też zabrać ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy i parę zapasowych skarpet. W zależności od stopnia znajomości planowanej trasy należy zabrać mapę.

Na końcu do plecaka powinniśmy spakować jedzenie, a do bidonów wlać napój. Na wyprawy rowerowe najlepiej zabierać bardzo energetyczne i łatwo przyswajalne batoniki zbożowe i czekoladowe, a także kanapki i rogaliki z dżemem lub miodem. Do bidonów należy wlać wodę lub napoje niegazowane. Idealnym rozwiązaniem są napoje izotoniczne, które są stworzone specjalnie do takich wysiłków, znakomicie gaszą pragnienie, a dodatkowo uzupełniają w organizmie utracone minerały. W trakcie wycieczki warto zatrzymać się na obiad. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie porcja makaronu, którą w zależności od smaku możemy zjeść z sosem lub z jogurtem czy nawet mlekiem i dżemem.

Rower jest wymarzonym środkiem turystyki i warto także pomyśleć o wycieczce w takim aspekcie. Dobrze wcześniej tak sobie zaplanować trasę, żeby znalazło się na niej jak najwięcej ciekawych punktów, takich jak zabytki czy inne urocze zakątki, do których nie mamy czasu, albo możliwości wybrać się na co dzień. Aby móc później wspominać naszą wycieczkę dobrze, warto także do plecaka wrzucić aparat fotograficzny.

Wiele osób lubi podróżować samotnie, jednak największą frajdę z jazdy rowerem mamy, gdy jeździmy w towarzystwie. Jazda w grupie ma ogromny plus, ponieważ jest z kim porozmawiać, dzięki czemu kilometry upływają szybciej. Trudniej jest się także zgubić, a jeśli już nam się to zdarzy to nie zostajemy zdani tylko na siebie. Oprócz tego jest to zaleta jak w przypadku wszystkich innych przyjemności, intensywniej przeżywamy je, gdy jesteśmy z przyjaciółmi, a na wyciecze rowerowej wrażeń jest co niemiara.

Gdy już mamy więc odpowiednio przygotowany rower, spakowany plecak i towarzysza na rowerze obok, możemy w końcu wyruszyć w trasę. Podczas samej jazdy należy także pamiętać o kilku bardzo istotnych rzeczach. Przede wszystkim należy dostosować tempo i rodzaj trasy do swoich możliwości i umiejętności. Należy zaczynać od tras krótszych i łatwiejszych i stopniowo zwiększać stopień zaawansowania. Podobnie jest z tempem. Na początku wycieczki lepiej nie szarżować i jechać spokojnie, dopiero po kilku kilometrach, gdy jesteśmy już rozgrzani można nieco przyspieszyć. Końcówkę wycieczki powinniśmy podobnie jak początek potraktować nieco spokojniej.

Niezależnie od tego czy wycieczka jest długa czy krótka należy pamiętać o regularnym odżywianiu się i piciu. Co kilkanaście minut należy wypić kilka łyków napoju, nawet gdy nie jesteśmy spragnieni. Jazda na rowerze ma to do siebie, że często pozornie wygląda na to, że się nie zmęczyliśmy, gdyż np. nie widać, że jesteśmy spoceni. Nic bardziej złudnego - pęd powietrza osusza naszą skórę, dzięki czemu nie widzimy, ile wody straciliśmy i nie uzupełniając jej, możemy się odwodnić.

Gdy już wrócimy do domu, zanim weźmiemy prysznic warto o tym samym pomyśleć dla roweru. Wyczyszczenie go od razu po jeździe jest bardzo ważne zwłaszcza wtedy, gdy wycieczka miała miejsce w niesprzyjających warunkach pogodowych. Zajmie nam to znacznie mniej czasu niż mozolne usuwanie brudu na drugi dzień i pozwoli przedłużyć żywotność osprzętu.

Wszystkie powyższe rady mają nam tylko ułatwić udaną wycieczkę, na nic się jednak zdadzą, gdy nie zabierzemy z domu pozytywnego nastawienia. To ono jest najważniejsze w jeździe rowerem. Gdy jesteśmy w dobrym humorze i mamy chęć zmierzenia się z dystansem i własnymi słabościami to ani zła pogoda, ani złapana guma, ani jakikolwiek inny czynnik nie będzie w stanie zepsuć nam wycieczki.

Email
Hasło
Nie pamiętasz hasła?

Ostatnie zdjęcia

towarzysz wyprawy
towarzysz wyprawy
towarzysz wyprawy
towarzysz wyprawy